آموزش-پلاگین-نویسی-وردپرس

آموزش رایگان پلاگین نویسی وردپرس ( اصول پلاگین نویسی )

برای شروع

ساده ترین شکل پلاگین وردپرس داشتن یک فایل php است که دارای plugin header ( سر برگ پلاگین ) باشد. شکل این سر برگ به صورت کامنت است ( که در ادامه یاد می گیرید).

به شدت توصیه می‌شود که برای منظم بودن پلاگین‌تان و برای این که فایل های پلاگین تان به هم نزدیک باشد ، یک پوشه ایجاد کنید و تمام فایل های پلاگین را در آن نگهداری کنید.

برای ساخت یک پلاگین وردپرسی جدید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. به پوشه wp-content در مسیر نصب وردپرس بروید.
  2. پوشه plugins را باز کنید.
  3. یک پوشه بسازید و نام آن را هم نام با نام پلاگین خود قرار دهید ( یعنی نامی برای پوشه انتخاب کنید که قرار هست نام پلاگین باشد. مثلا : khaledplugin )
  4. پوشه پلاگین‌ که ساختید را باز کنید.
  5. یک فایل php هم نام با نام پوشه بسازید ( یعنی اگر نام پوشه khaledplugin بوده نام فایل داخل این پوشه باید khaledplugin.php باشد.

اگر از سیستم یونیکس استفاده می کنید به صورت زیر در خط فرمان سیستم عاملتان عمل کنید :

بعد از انجام مراحل بالا لازم هست که با یک ویرایش‌گر کد شروع به ویرایش فایل php پلاگین تان کنید.

اکنون ساخت پلاگین شروع می شود. ابتدا باید برای پلاگین یک plugin header ( سربرگ پلاگین ) بسازید. برای ساخت plugin header یک ساختار خاص لازم است که به شکل کامنت ( comment) در php نوشته می شود و در آن metadata ( ابرداده ) هایی نوشته می شود که توسط آن اطلاعاتی مثل: نام پلاگین ، نام نویسنده پلاگین ، ورژن ، لایسنس و… مشخص می شود.

در plugin header comment باید قواعدی رعایت شود ( که در آینده یاد می گیرید ) و در کمترین حالت باید نام پلاگین مشخص شود. به صورت زیر :

تنها لازم است یک فایل در پوشه پلاگین header comment داشته باشد. اگر پوشه پلاگین شما شامل چندین فایل php باشد فقط یک فایل لازم است که دارای header comment باشد.

بعد از این که فایل php پلاگین را ذخیره کردید وارد داشبورد وردپرس شوید و از نوار منوی کناری plugins ( افزونه ها ) را انتخاب کنید. این صفحه لیست تمام پلاگین های وردپرس شما را نمایش می دهد.

اکنون باید در لیست پلاگین های خودتان پلاگین جدیدی که در حال ساخت آن هستید مشاهده کنید.

هوک ها : actions و filters

هوک (یا Hook ) به معنی قلاب است . هوک ها به شما اجازه می دهند که رفتار یک نقطه خاص از وردپرس را ویرایش کنید بدون این که کد فایل های هسته وردپرس را تغییر دهید.

اینجا با دو نوع از هوک های وردپرس با نام های actions و filters آشنا می شوید. هوک actions به شما اجازه می دهد که عملکرد وردپرس را اضافه کنید یا اینکه آن را تغییر دهید در حالی که هوک filters به شما امکان تغییر محتوای بارگذاری شده و نمایش داده شده در وب سایت را می دهد

هوک ها فقط برای توسعه دهنده های پلاگین نیست! از هوک ها حتی برای پیاده سازی عملکرد هسته وردپرس هم به طور چشم گیری استفاده شده است.

سایر هوک ها ( که مشخص کننده محل خالی اجرای توابع هستند ) به سادگی در دسترش شما قرار می گیرند و درصورت نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید و کارایی وردپرس‌تان را تغییر دهید. این هوک ها باعث انعطاف پذیری بیشتر وردپرس می شود.

هوک های پایه :

سه هوک پایه که برای ساخت پلاگین به آن نیاز دارید : ()register_activation_hook و ()register_deactivation_hook و  ()register_uninstall_hook می باشند.

هوک activation_hook زمانی که یک پلاگین را فعال می کنید اجرا می شود. شما می توانید از این هوک برای توابعی که میخواهید تنظیمات پلاگین را تعیین کند استفاده کنید. برای مثال : گزینه های پیشفرض پلاگین را در جدول گزینه ها تنظیم می کنید.

هوک deactive_hook زمانی که یک پلاگین را غیرفعال می کنید اجرا می شود. شما می توانید از این هوک زمانی استفاده کنید که می خواهید پلاگین را غیرفعال کنید و به وسیله یک تابع اطلاعتی که توسط پلاگین تنظیم شده است را به صورت موقت حذف کنید.

از روش های uninstall_methodes برای پاک کردن اطلاعات بعد از حذف پلاگین از پیشخوان وردپرس استفاده می شود. مثلا اگر میخواهید تمام اطلاعاتی که پلاگین در وردپرس ذخیره کرده است بعد از حذف پلاگین پاک شود از این روش ها استفاده می شود.

( ادامه دارد… )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 10 =